Hakem Değerlendirmesi ve Sürecin Tamamlanması

Ön değerlendirmeden geçen kitap metinleri, değerlendirilmek üzere alanında doktor unvanlı iki hakeme gönderilir. Hakemler e-postalarına gelen mesajda kabul butonuna basar ve değerlendirme yapmayı kabul eder.

Hakem değerlendirme süresi 15 gündür. 15 gün içinde yapılmayan hakemliklerde 1. uyarı gönderilir. 7 gün ek süre verilir. Yine yapılmazsa 2. uyarı ve 7 gün daha ek süre verilir. Yine yapılmazsa 3. uyarı yapılmadan makaleye yeni hakem atanır.

Hakemler değerlendirme yapmayı kabul ettikten sonra sistemden kitap metnini indirir. Hakem, değerlendirme formunu sistem üzerinde doldurur. Yazara ve editöre değerlendirme mesajlarını yazar. Değerlendirme sonnucunu işaretler. Kitap metni üzerinde değerlendirme yapmışsa o metni editor@rumeliya.com adresinden gönderir.

Hakemler, kitap yazım kurallarına, kitap içeriğine, orijinalliğe, bilimselliğe dikkat edilip edilmediğine bakar. Yazara ve editöre not kısmına muhakkak değerlendirme yazılır. Reddedilen kitap metinlerinin ret gerekçesi muhakkak yazılmalıdır.

İki kabul alan; bir düzeltme bir kabul alan metin doğrudan kabul edilir. İki düzeltme alan metin düzeltmeye gönderilir. Bir ret bir düzeltme alan metin 3. hakeme gönderilir. 3. hakemin kararı sonucu belirler. İki ret alan metin doğrudan reddedilir.

Kabul edilen ve düzeltme alan metinler yazarlara gönderilir, hakem önerilerine göre düzenlenmiş son halleri istenir. Düzeltme alanların son halleri, hakemler isterse, görmeleri için hakemlere yeniden gönderilir. Hakemler metinde sorun görmezse kabul edilir. Yazarlardan, 7 gün içinde metnin son hali istenir.

Son halleri gelen metinler grafik ve mizanpaj işlemine alınır. PDF halleri yazarlara son kontrol için gönderilir. Düzeltmeler varsa PDF üzerinde işaretlemesi, not eklemesi istenir. PDF metinler tekrar editor@rumeliya.com adresine gönderilir. İşlem böylece tamamlanmış olur. Bu aşamadan sonra düzeltme yapılamaz.
Bu içerik 11.08.2023 tarihinde yayınlandı ve toplam 303 kez okundu.